GameSlot - Türkiye'nin Oyun Platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Knight Online Hakkındaki Bazı Sorular ve Cevapları

YazarMesaj
ToxicRose
GameSlot Admin
GameSlot Admin
ToxicRose

<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 11/09/10
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 44
<b>Yer</b> Yer : İstanbul
<b>Yaş</b> Yaş : 29
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 200

Knight Online Hakkındaki Bazı Sorular ve Cevapları  Empty
MesajKonu: Knight Online Hakkındaki Bazı Sorular ve Cevapları    Knight Online Hakkındaki Bazı Sorular ve Cevapları  EmptyPaz Eyl. 12 2010, 04:17

Merhabalar ,

Knight Online World Oyuncularının Yönelttiği Bazı Sorular ve Onlara Cevapları Bu Konuda Bulabilirsiniz .

Sorulara Yanıtlar ; Athenrye , Korlash , Linus

Soru : X-trap gibi bir güvenlik programı getirilecek mi yoksa APR geliştirme çalışmalarına devam mı edilecek?

Cevap ( Korlash ) : Knight Online X-trap sistemini daha önce de kısmen başarılı bir şekilde kullandı ancak bu sistemin aşılması çok kolaydı. Diğer olası anti-hack yazılım çözümlerini inceliyoruz ve bu araştırma sonuçlarını bir kaç olasılığa indirgedik. Yapımcıların tercihi APR sistemi ile çalışmak olduğu için bu sistemi kullanıyoruz. APR kesinlikle hile programlarını kullanan oyuncuları yakalamaktadır ancak bunu diğer oyuncular görmedikleri için sistem yeterli değilmiş gibi görünmektedir.

Üzerinde yoğun bir şekilde ısrarala durduğum bir diğer konu da oyunda kötüye kullanılabilecek olan işlevlerin sunucu-taraflı bir hale getirilmesidir. Bu işlevleri, sunucu-taraflı bir hale getirdiğimizde PVP bölgelerindeki hile olaylarının büyük ölçüde azalacağına inanıyorum. Ayrıca, uygulandığında yasak bölgeler girmeyi deneyen herkesin canını sıkacak ve wallhackingi durduracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz.

Soru : Forumlarda önce hile şikayet bölümleri sunuculardan kaldırılıp tek bir başlıkta toplandı, daha sonra ise tamamen kaldırıldı. Hile yapanları "Ticket" atarak bildirin diyorsunuz, bu bir anlamdahilecilerle mücadeleyi bırakın demek olmuyor mu ? Zira kendimiz için attığımız biletler bile çözümlenmezken hile için atılan biletlerin okunacağını dahi düşünmemekteyim.

Cevap ( Korlash ) : Forumlara hile raporlama bölümünü eklediğim zaman, oyunculara onları önemsediğimizi bilmelerini ve onların oyun zevkine engel teşkil eden hilecileri yakalamak istediğimizi gömelerini istemiştim. Ne yazık ki Hile raporlama bölümünün iki sorunu oldu:

1) Hile yapanlar, onları kimin rapor ettiğini görebiliyor.
2) Bizler için oldukça verimsizdi ve normalde uzaklaştırabileceğimiz hileci sayısında azalmalara yol açtı.

Ancak yine de oyuncularımıza böyle bir yetki vermeyi bir fırsat olarak görüyorum, ve bunu oyuncularımıza sunmak için bir yönteme ihtiyacımız vardı. Ayrıca hangi hilecinin oyuncularımıza en çok rahatsızlık verdiğini bilmek istedik ve bunun için de yeni bir sisteme ihtiyaç duyduk. Böylece Uzun zaman önce oyundan kaldırdığımız ��Kullanıcıyı rapor et�� sistemini aldık ve ihtiyaçlarımıza göre yeniledik.

Güncellenmiş hile raporlama sistemi tamamen oyun içidir ve 1. Derece Klan Liderleri ve Krallar tarafından kullanılabilir. Bir hileciyi bildirirdiğinizde, o anda gerçekleştirilen ihlali seçmenizi sağlayacak bir kategori karşınıza çıkacak. Bu noktadan, her sunucuda en çok rapor edilen hilecileri sıraladığımız bir listeye aktarılacak. Ayrıca eğer bir kullanıcı raporlama sistemini kötü bir niyetle kullanmaya kalkarsa, oyuncuları rapor eden kullanıcıya da görebildiğimiz için bu durumu tespit edebiliriz.

Bu hile raporlama işlevini, oyunda hiç bir kuraldışı faaliyette bulunmamış eski oyuncularımıza tanıtmak isterim. Hile raporlama sistemi kısa zamanda hayata geçirelecek. Sistem şu anda oyunda olmasına rağmen henüz tamamlanmadığı için etkin bir şekilde kullanmıyoruz. Tahmini varış süresini yaklaşık 2 hafta olarak düşünüyoruz.

Soru : Neden Türkler için bir müşteri hizmeti hazırlanmıyor acaba ? Oyunun neredeyse tamamı türk şuanda ve müşteri hizmetinden hiçbir şekilde faydalanamıyoruz. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Cevap ( Korlash ) : Aslinda Turkce Musteri Hizmetleri destek birimimiz mevcut. Bir yapimci olarak hedeflerimden bir tanesi de Turkce Hizmet servisimizi artirmaktir. Oyuncularimizin buyuk cogunlugu Turk oldugu icin, Ingilizce oldugu gibi Turkce destek de verilmelidir. Turkce musteri hizmetleri destegi verdigimiz sizlere henuz duyurulmamistir ancak oyunla ilgili soru ve sorunlariniz varsa ve Ingilizce yazmak istemiyorsaniz lutfen Turkce olarak gonderiniz!

Soru : Oyuna yeni aktiviteler, yeni silahlar vs vs. geleceği söylentileri dolaşıyor. Bunlar ne derece doğrudur. eğer doğru ise ne gibi yenilikler gelecek?

Cevap ( Korlash ) : Bu soruyu sevdim cunku oyuna yenilikler getirebilmek benim de hirsli oldugum bir konu. Bir yapimci olarak ilk hedefim gelisim departmani ile calisarak, yenilikler eklemeden once eski aksakliklari gidermek (Juraid Mountain, Level 70 questi gibi.) Oyundaki buglari duzelttikten sonra daha heyecan verici yenilikleri sizlere sunacagiz. Tasarlamis oldugumuz cok sayida yenilik var ancak uygulamaya koymak icin uygun zamani beklemekteyiz.

Ilerleyen zamanlarda Christmas veya Sukran Gununde gordugunuz tarzda etkinlikler devam edecektir. Eger hersey planladigimiz gibi giderse butun oyuncularimizin hosuna gidecek bir patch yapacagiz. Ayrica Turk oyuncularimizin ilgisini cekecek (diger oyuncular tarafindan da begenilecek) bazi ozel icerikli yenilikler yapilacaktir. 2010 yilinin oyun tarihinde problemlerin ,buglarin cozulecegi,yeniliklerin getirilecegi bir yil olacagina gercekten inaniyorum.

### GMler hakkında merak edilen bazı sorular ve cevapları ###

Soru : Başka postlarınızda okudum K2 binasının içinde değilseniz GM olarak giremezsiniz. Peki denizaşırı Gmler nasıl giriyor? Dünyada başka K2 binaları var mı? Nerelerdeler öğrenebilirmiyiz ?

Cevap ( Atherye ) : GMler K2/G1 ofislerinden oyuna girebilirler, diğer bir deyişle sadece bizim internet agımızdan yetkili kullanıcı olarak girebilir. Dünyada bir den fazla yerde ofislerimiz var. Ben genelde bunlar için denizaşırı tabirini kullanıyorum, nerelerde oldugunu acıklamaya yetkim yok.

Soru : Şu anda kaç GM var? İsimleri Neler ?

Cevap ( Atherye ) : Bana sorarsanız yeterli sayıda değil. En az seviyede, günün herhangi bir zamanında ofiste en az bir GM online olmasına dikkat ediyoruz. Amerika ofisinde en az 3 GM aktif ve denizaşırı 5 GM. Daha önce cok daha fazlaydı ama , yeniden yapılanma sonucu personerl elverişli hale getirildi. Örneğin daha önce 7-8 GM imiz vardı.

Tanıdıgınız yuzler, Korlash, Aleenia ve bendeniz Athenrye.

Soru : Hangi serverlara daha çok bakıyorlar ?

Cevap ( Atherye ) : Bizler her bir GM için özel bir server olmamasından dolayı, serverları mümkün oldugunca izliyoruz, bir serverdan diğerine zıplıyoruz. Bazılarımız eski serverlarımıza birazcık daha fazla ilgi duyuyoruz. Ben C.West, Ares ve Olympia'dadaha fazla takıldıgım gibi, Aleenia 'da Ionia ya ugramaya meyilli. Sadece kendime ait serverim oldugu günleri özlüyorum, gerçi. Oyuncuların 'evet bu bizim GM' demesi güzeldi. (Bence de güzeldi, bizim GMmimiz de Athenrye idi çünkü ) Ayrıca böyle oyuncuların arasında kimler dürüst kimler çoklukla sorun çıkarıcı diye bir anlaşma saglıyabiliyordunuz. Ah eski güzel günler !

Soru : Denizaşırı dediğiniz GMler hesapları tarama ve banlama yeteneğine sahip mi?

Cevap : Evet, denizaşırı GMler USKO GMlerle aynı yeteneklere sahipler. Gerçi bazı durumlardaki belirsizlikler sebebiyle güçlerini esnetmek konusunda daha gönülsüz olduklarını farkettim.

Soru : Online GM sayisindaki eksiklik ?

Cevap ( Korlash ) : Pek çok oyuncunun ,oyunda herhangi bir GM ile bağlantı kuradamdığından ötürü bir yakarış içerisinde olduğunun farkındayım. Önceleri, oyuncular GMlere oyun için kişisel mesaj yöntemi kullanma yöntemiyle hilecileri bildirmekte ya da diğer sorunlar hakkında sohbet etmekteydi. Çok yakın bir zamanda, Hile rapor sistemini bir oyun içi fonksiyon ile destekliyor olacağız. Bu fonksiyon tamamen hazır olduğunda, sistemi izleyen çalışanlarımız olacak ve sistemden hile raporlarını denetleyecekler.

Ayrıca hilecileri oyundan tamamen silmek için daha etkili yollar da araştırmaktayız. Bu yöntemlerden biri Data analizidir. Oyundaki açıkları istismar eden hilecileri kolayca ve etkili bir biçimde tespit edebileceğiz. (NP transferi yapanlar gibi). Zaten NP analizine başladık ve günlük verileri kullanarak tespit ettiğimiz hesaplara gereken işlemleri yapıyoruz.

Genel sohbet gibi bir hizmeti, geniş çaplı bir temelde sağlamamıza yetecek kaynağı ne yazık ki sağlayamıyoruz. Resmi forumları kullanarak düşüncelerinizi paylaşmanızı öneriyoruz. Şu anda, forumları dikkatli bir şekilde her gün takip eden çalışanlarımız var.

Konu : Müşteri Memnuniyeti KOL müşteri memnuniyetini önemsemiyor.

Cevap ( Korlash ) : Bunun gerçekleri yansıtmadığını düşünüyorum. Oyunla ilgilenmek, envanterlerden kuraldışı eşyaları silmek , hile rapor sistemi oluşturmak ve data analizi sistemini inşaa etmek legal oyuncularımıza yardımcı olmak için attığımız adımlardır. Ancak, KOL nihai müşteri memnuniyeti sağlamak için MGAME/NOAH ve GamersFirst ile sağlam bir işbirliğine ihtiyaç duyar. Kötüye kullanılabilecek oyun açıklarını düzeltmesi için yapımcıları zorlamaktayız ancak bu süreç umduğumdan daha fazla zaman alıyor. Yapımcıların eninde sonunda sorunları aşacağından ve KOL un ihtiyaç duyduğu gelişim seviyesini sağlayacağından eminim.

Ancak, yapımcıları savunmak gerekirse, onların da en son ekonomik istismarları araştırıp düzeltmek için hatırı sayılır zaman harcadığını belirtmek gerekir. Eğer dupe metodu gerçekleşmeseydi, yapımcılar değerli zamanlarını oyundaki diğer sorunları düzeltmekte kullanabilirlerdi. Şu an itibariyle, çok ilginç bir wall hack durumunu düzeltmeye çalışıyor ve sorun yaratan diğer istismarları da ortadan kaldırmaya uğraşıyorlar.

Soru : +9 +10 eşyaları Power Up Store�da görebilecek miyiz?

Cevap (Korlash) : Power Up Store�da bu gibi eşyaları satmak, bu eşyaların oyun içindeki değerlerini dengesizleştirecektir. Knight Online�ın Malezya ve diğer ülkelerdeki eski versiyonları bu tarz eşyaları sattı ve büyük ölçüde değerlerini yitirdi. Ancak, +7 eşyaların kiralık olarak belli bir sure için kullanılması amacıyla power up store�a koymak gibi bir fikrim var. Eğer böyle bir eşyayı sağlamak istersek, bir NPC sayesinde dönüştürülebilecek bir voucher halini almasını sağlarız. Bu voucher ı güvenliği açığa çıkmış hesaplara da oyuna geri dönmeleri için verebiliriz.

Ancak bunların hiçbiri kesin ve net geliştirmeler değildir�.sadece bu noktada sizlerle paylaşmak istediğim bir fikrimdi.

Soru : Sonsuzluk Scrollu gibi esyalarimizi 6 ayligina kilitleyebilmenizi ve calinmaktan korumamizi saglayacak bir scrollu PUSta sunabilirmisiniz?

Cevap ( Korlash ) : Bu ileride uygulamaya koymak istedigimiz bir ozellik. Knight Onlinedaki sorunlardan bir tanesi de, hesaplarin keylogger, hesap paylasimi ve hileciler tarafindan hackenmesi. Bu konudan olumsuz etkilenen oyuncularimizi onemsiyoruz ve oyuncularimiza hacklenemeyecek seviyede bir guvenlik sistemi getirmeyi istiyoruz. Boylece karakterinizdeki esyalari kilitleyerek, calinma derdi olmadan gonul rahatligiyla oyunu oynayabilirsiniz. Bence oyuncular bu sistemden memnun kalacaklardir. Ancak malesef bunu ne zaman uygulamaya koyacagimiza dair bir tarih veremiyorum cunku su anda odaklandigimiz nokta oyun icersindeki istismari ortadan kaldirmak. Eger bu konuda bir asama kaydedilirse sizleri bilgilendirecegim.

Soru : Neden Klan ismini degistirebilmek icin bir scroll yok?

Cevap ( Korlash ) : Bu esya aslinda listemizde olmasina ragmen bazi olasi teknik zorluklar nedeniyle uygulamaya konulamadi. Bu esyayi ve klan bankasi ve liderlik degisim skrollari gibi daha baska klan esyalarini da hizmetinize sunmayi istiyorum ancak yukarida da belirttigim gibi yeni PUS esyalari sunmadan once oyundaki istismari tamamen ortadan kaldirmaliyiz. Ancak, oyun ici istismar ve hack ortadan kalktiginda oyuncularimizin daha iyi oyun deneyimi yasayabilmeleri icin kullanisli PUS esyalari gelistirecegiz. Bence Free 2 Play oyunlarda bir cok secenek olmalidir. Oyunun tamamini ucretsiz oynamak istiyorsaniz sorun yok ancak gelismis ozelliklere sahip olmak isteyen oyunculara cok daha fazla secenekler de sunulmalidir. Bence bu alanda da oyunumuzu gelistirebiliriz.

Soru : Genel Af- Daha once Premium alan hesaplardaki ban kaldirildi. Boyle bir sey tekrar olacak mi?

Cevap ( Korlash ) :Herhangi bir af programimiz yok. Bunun nedeni ise, gecen yil af getirdigimizde istismar eden kisiler oyuna geri donduler. Oyuncularin cogunlugu ders almadilar ve kendilerine verilen bu sansi yine hack yaparak kotuye kullandilar. Bundan sonrasi icin,cezalari indirgenemeyecek olan bu hack programlari hakkinda oyuncularimizi daha iyi bilgilendirmeyi umuyorum. Saniyorum ki gecmiste uygulanan af programi hack programi kullananlarin af programi yine gelir seklinde yanlis bir dusunceye kapilmasina neden oldu.

Knight Online Hakkındaki Bazı Sorular ve Cevapları
1 sayfadaki 1 sayfası